Automated Tissue Processor LX102ATP is a high-performance histopathology instrument designed for efficient and automated processing of tissue specimens, including fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration. It features 12 liquids tanks with 2000 ml capacity each, 3 wax cylinders, and a basket capacity of up to 125 specimens, with flexible programming including 16 editable protocols, adjustable working time, and cylinder dwell time system ensures efficient and safe operation with intelligent abnormal condition detection, dual dry heating system, internal air circulation with external exhaust, making it suitable for clinical pathology, research, veterinary, and forensic laboratories.
| Capacity of single tank | 2200 ml |
|---|---|
| Wax cylinders | 3 |
| Temperature | 0 - 99°C |
| Temperature accuracy | ± 1°C |
| Liquid cylinders | 12 |
| Cylinder dwell time | 45 - 100 Seconds |
| Tissue protection cylinder sequence | 7 |
| Working time | 0 - 99 Hours |
| Basket capacity | 125 Specimens |
| Stirring time | Adjustable from 0 - 5 times/min, 3 times/min recommended |
| Battery backup time | 4 - 6 Hours |
| Power | ≤ 500 W |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz ± 10 % |
| External dimension | 1250 x 410 x 560 mm |
| Net weight | 82 Kg |
| Packing dimension | 1330 x 540 x 740 mm |
| Gross weight | 120 Kg |
Multiple preset and editable programs for different tissue types
Real-time temperature monitoring with precise triple temperature control
Fully sealed dehydration system with internal circulation and external exhaust
Gear & rack transmission for smooth operation and reduced mechanical failure
Auto tissue protection during power failure for sample safety
APS Coated, corrosion-resistant, easy-to-clean body design
Add specimens anytime with a contamination-free paraffin system
High automation with safety interlock for secure and consistent tissue processing
Used in histopathology laboratories to process biological tissue samples through fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration for diagnostic examination. It ensures consistent, safe, and efficient preparation of tissue specimens for cancer diagnosis, clinical pathology, research, veterinary, and forensic labs.
Labdex Automated Tissue Processor is a high-performance histopathology lab designed for efficient fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration. It features programmable operation, multiple reagent tanks, wax cylinders, and intelligent safety systems to ensure consistent, precise tissue processing.