Automated Tissue Processor LX100ATP is a high-performance histopathology instrument designed for efficient and automated processing of tissue specimens, including fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration. It features 12 reagent tanks with 1000 ml capacity each, 3 wax cylinders, and a basket capacity of up to 60 specimens, with flexible programming including 16 editable protocols, adjustable working time, and cylinder dwell time system ensures efficient and safe operation with intelligent abnormal condition detection, dual dry heating system, internal air circulation with external exhaust, making it suitable for clinical pathology, research, veterinary, and forensic laboratories.
| Capacity of single tank | 1000 ml |
|---|---|
| Wax cylinders | 3 |
| Number of tanks | 12 |
| Cylinder dwell time | 45 - 100 Seconds |
| Working time | 0 - 99 Hours |
| Basket capacity | 60 Specimens |
| Stirring time | Adjustable from 0 - 5 times/min, 3 times/min recommended |
| Battery backup time | 4 - 6 Hours |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz ± 10 % |
| External dimension | 1010 x 390 x 450 mm |
| Net weight | 60 Kg |
| Packing dimension | 1140 x 560 x 580 mm |
| Gross weight | 100 Kg |
Intelligent abnormal condition detection with auto protection
Dual dry heating system (water-free)
Multiple preset programs for different tissues
Internal air circulation with external exhaust
Gear & rack transmission for reduced mechanical failure
16 Editable intelligent programs
Auto tissue protection after power failure
Paraffin system without heated paraffin contamination
Safety interlock prevents entry if temperature is not reached
High automation for consistent and precise tissue processing
Used in histopathology laboratories to process biological tissue samples through fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration for diagnostic examination. It ensures consistent, safe, and efficient preparation of tissue specimens for cancer diagnosis, clinical pathology, research, veterinary, and forensic labs.
Reagent bottle x 9 Pcs
Tissue basket x 1 Pc
Exhaust pipe x 1 Pc
Fuse (5A) x 2 Pcs
Cassette x 20 Pcs
Power line x 1 Pc
Extra tank x 1 Pc
Tissue basket x 1 Pc
Labdex Automated Tissue Processor is a high-performance histopathology lab designed for efficient fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration. It features programmable operation, multiple reagent tanks, wax cylinders, and intelligent safety systems to ensure consistent, precise tissue processing.