Automated Tissue Processor LX101ATP is a high-performance histopathology instrument designed for efficient and automated processing of tissue specimens, including fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration. It features 12 reagent tanks with 1500 ml capacity each, 3 wax cylinders, and a basket capacity of up to 75 specimens, with flexible programming including 16 editable protocols, adjustable working time, and cylinder dwell time system ensures efficient and safe operation with intelligent abnormal condition detection, dual dry heating system, internal air circulation with external exhaust, making it suitable for clinical pathology, research, veterinary, and forensic laboratories.
| Capacity of single tank | 1500 ml |
|---|---|
| Wax cylinders | 3 |
| Wax cylinder temperature | 99°C |
| Number of tanks | 12 |
| Cylinder dwell time | 45 - 100 Seconds |
| Tissue protection cylinder sequence | 7 |
| Working time | 0 - 99 Hours |
| Basket capacity | 75 Specimens |
| Stirring time | Adjustable from 0 - 5 times/min, 3 times/min recommended |
| Battery backup time | 4 - 6 Hours |
| Power supply | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz ± 10 % |
| External dimension | 1130 x 400 x 500 mm |
| Net weight | 67 Kg |
| Packing dimension | 1260 x 570 x 640 mm |
| Gross weight | 110 Kg |
Multiple preset programs for different tissues
Internal air circulation with external exhaust
Gear & rack transmission for reduced mechanical failure
Auto tissue protection after power failure
Paraffin system without heated paraffin contamination
Safety interlock prevents entry if temperature is not reached
16 Editable intelligent programs
High automation for consistent and precise tissue processing
Multiple preset programs for different tissue types with real-time temperature monitoring
Triple temperature control system with standby backup for precise operation
APS coated, corrosion-resistant body with streamlined and easy-to-clean design
Used in histopathology laboratories to process biological tissue samples through fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration for diagnostic examination. It ensures consistent, safe, and efficient preparation of tissue specimens for cancer diagnosis, clinical pathology, research, veterinary, and forensic labs.
Tanks x 12 Pcs
Tissue basket x 1 Pc
Tissue cassette x 20 Pcs
Exhaust pipe x 1 Pc
Fuse (5A) x 2 Pcs
Power line x 1 Pc
Extra tank x 1 Pc
Tissue basket x 1 Pc
Labdex Automated Tissue Processor is a high-performance histopathology lab designed for efficient fixation, dehydration, clearing, and paraffin infiltration. It features programmable operation, multiple reagent tanks, wax cylinders, and intelligent safety systems to ensure consistent, precise tissue processing.